DRUHY FOTOOBRAZOV

Samostatný výtlačok fotografie na rôzne tlačové médiá je základný „hmotný“ produkt, ktorý Vám môžeme ponúknuť:Ak máte vlastný rám, do ktorého si ju vložíte, fotografia poputuje k Vám domov buď iba ako výtlačok, alebo Vám ju po dohode v zmysle obchodných podmienok (BOD 2) opatríme paspartou s papierovou zadnou doskou:Samostatný výtlačok je možné aj zalaminovať. Podľa zvolenej laminačnej fólie potom nadobudne niektorý z nasledovných vzhľadov:

 • matný
 • polomatný hladký
 • polomatný perličkový
 • lesklý
 • ultralesklý
 • ako plátno:

Laminácia chráni výtlačok voči vlhkosti, poškriabaniu, UV žiareniu a následnej zmene farieb. Z našich tlačových médií laminujeme výhradne Fomei Collection Chrome film 215. (Predpokladáme, že laminácia fotografií bude k dispozícii od 1. 10. 2021. Ďakujeme za pochopenie.)

Výslednú cenu výtlačku fotografie v závislosti na jej prevedení zistíte po zadaní požadovaných údajov do konfigurátora fotoobrazov.

Avšak skôr, než tak učiníte, Vám dávame do pozornosti dostupné formáty  a nami ponúkané tlačové médiá.

Pozn.: akékoľvek požiadavky, ktoré nie sú v technických alebo kreatívnych možnostiach konfigurátora odporúčame riešiť individuálne v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

Upozornenie: Pred tlačou na fine art papiere vyšších cenových kategórií a veľké formáty sa na požiadanie môže vytlačiť kontrolný výtlačok malého formátu na zodpovedajúci lacnejší prémiový papier. Ak kontrolný výtlačok nie je požadovaný, dodatočné reklamácie na kvalitu tlače nebudú akceptované.

Rám umocňuje estetickú hodnotu fotografie  a zároveň je „spolutvorcom“ jej ochrany.

Do rámu vkladáme buď fotografie bez krytia a pasparty  nakašírované na doske ,  fotografie na plátne, no najčastejšie fotografie s krytím a paspartou vyrobenou z viacvrstvového papiera.

Vzorky hliníkových rámov sú tu.
Vzorky drevených rámov sú tu.
Vzorky paspárt sú tu.

Pasparta v obraze

Pasparta je výsek z paspartovacieho kartónu, pod ktorým je vložená a upevnená fotografia alebo iné dielo.

Správne zvolená a s rámom zosúladená pasparta vedie oko pozorovateľa k fotografii. Rez pasparty je najčastejšie šikmý s uhlom 45° a môže byť biely alebo čierny. Navyše – ak je fotografia krytá vhodným sklom alebo plexisklom – pasparta vytvára v priestore rámu správnu mikroklímu a bráni priamemu styku fotografie a krytia. Štandardná šírka pasparty pre všetky nami ponúkané formáty je približne 5 cm. Výtlačok je v tomto prípade na oboch stranách o 10 cm kratší než rám. S takouto paspartou pracuje i konfigurátor fotoobrazov. Zároveň je symetrická a to buď v tvare štvorca alebo obdĺžnika:

Vo všetkých rozmeroch rámov je však možné inštalovať paspartu s akoukoľvek veľkosťou výseku v tvare obdĺžnika, štvorca, kruhu alebo elipsy. Tomu bude zodpovedať i veľkosť výtlačku:

Výtvarnú hodnotu diela možno umocniť použitím viacerých paspárt rôznej farby v jednom ráme:

Rovnako i paspartou s viacerými výrezmi:

Alebo je možné dodať “dvojfarebný rám” z toho istého profilu a vytvoriť tak pri vhodnom výbere farieb atraktívne vyzerajúce rámovanie. Pri ňom je obvykle jedna zvislá a jedna vodorovná strana jednej farby, pričom druhá dvojica strán je inej farby. Hodí sa hlavne pre čiernobiele fotografie. Kreatívne poňaté dielo v kontrastných farbách potom môže vyzerať i takto:Taktiež je možné vytvoriť viacdielny fotoobraz.

To však až po dohode s Vami, nakoľko vyššie uvedené typy adjustácií nie sú v kreatívnych možnostiach konfigurátora.

Druhy paspárt

Pasparty ponúkame štandardné (WHITE CORE –  s bielym rezom, BLACK CORE –  s čiernym rezom, WHITE CORE FORMALS – metalické odtiene s bielym rezom) a muzeálne (MSK NATUR – s bielym rezom, ALPHAMAT – špičkové pasparty z alfa-celulózy so snehovo bielym rezom). Štandardné sú ekonomickým variantom a odporúčame ich v kombinácii s prémiovými tlačovými médiami. Ich hrúbka je obvykle okolo 1,4 mm. Sú pH neutrálne, nemajú však garantovanú niekoľko generačnú farebnú stálosť. Muzeálne odporúčame v kombinácii s fine art tlačovými médiami. Ich hrúbka je štandardne tiež okolo 1,4 mm, avšak dodávajú sa aj v hrúbkach až do 3 mm. Majú alkalickú rezervu a garantovanú niekoľkogeneračnú stálosť bez zmeny vlastností. Sú však drahšie a dodávajú sa v podstatne užšej farebnej škále.

Fotografia je pod paspartou buď prilepená špeciálnou lepiacou páskou na podkladový kartón alebo je k pasparte prilepená z jej zadnej strany. Je teda vymeniteľná. Páska i podkladový kartón majú muzeálnu kvalitu.

Krytie obrazov s paspartou

Krytie predstavuje klasický spôsob ochrany paspartovaného diela v interiéri pred škodlivými fyzikálnymi a chemickými vplyvmi. Dielo pod krytím má zároveň dobre vyniknúť bez ohľadu na druh, veľkosť, intenzitu a počet svetelných zdrojov, ktoré sa v jeho okolí môžu vyskytovať. Ideálne krytie má preto prepustiť 100 % svetla a neskresľovať farebné podanie, zablokovať 100 % UV žiarenia a odraziť 0 % svetla. Navyše má byť mechanicky odolné. Také krytie by zároveň bolo v ráme neviditeľné, avšak reálne neexistuje.

V praxi sa používa bežné a cenovo dostupné krytie obyčajným sklom alebo plexisklom.  Obyčajné sklo pritom prepustí cca 91 % svetla, nespráva sa ideálne voči farbám, blokuje menej než cca 30 % UV žiarenia a odrazí cca 8 % svetla, je odolné voči poškriabaniu a ľahko rozbitné. Obyčajné plexisklo prepustí cca 92 % svetla, blokuje až cca 99 % UV žiarenia a odrazí cca 8 % svetla, je pomerne citlivé na poškriabanie, ale odolné voči rozbitiu. Odrazivosť svetla je pritom najdôležitejším faktorom, ktorý subjektívne kazí dojem z diela.

Krytie obyčajným sklom alebo plexisklom preto nie je príliš vhodné ani pre fine art tlačové médiá, pretože okrem vyššie spomenutých odrazov svetla bude takýmto druhom krytia potlačená brilantnosť fotografie daná vzhľadom a štruktúrou luxusného fine art materiálu. Obyčajné sklo preto neponúkame. Riešením je buď kašírovanie na dosku s následným rámovaním bez použitia krytia, alebo použitie niektorého z galerijných skiel. Galerijné sklá majú nízku odrazivosť svetla, vysoký stupeň ochrany pred UV žiarením a v ráme sú takmer neviditeľné. Ich cena je však v porovnaní s obyčajným sklom vyššia. Tým viac, čím viac sa vlastnosťami približujú vyššie spomenutému ideálu.

V našej štandardnej ponuke je preto okrem 2 mm  hrubého plexiskla aj cenovo dosažiteľné  galerijné sklo 2 mm hrúbky s obchodným označením TG91, ktoré prepustí cca 91 % svetla, blokuje cca 45 % UV žiarenia a odrazí cca 2 % svetla. Je vhodné na krytie diel, ktoré nie sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu.  Sklo TG91 sa udržuje bežným spôsobom, nesmú sa však používať fluoridy a hydroxidy.

 

Na vlastné oči ho môžete „takmer vidieť“ v našom ateliéri. (od 1. 10. 2021 – ďakujeme za pochopenie)

Obrazové rámy

Rámy ponúkame  hliníkové alebo drevené renomovanej značky NIELSEN. Všetky rámy majú vlastný závesný systém.

Rozmery rámov ponúkané konfigurátorom:

Sú odvodené od pomerov dĺžok strán bežných fotografií a slúžia na zjednodušenie procesu tvorby Vášho fotoobrazu. Za rozmer rámu sa pritom považuje veľkosť jeho zadnej dosky.

Pre obdĺžnikové fotografie nasnímané v pomere 2:3 sú k dispozícii nasledovné rozmery rámov:

 • 30×40 cm
 • 40×55 cm
 • 50×70 cm
 • 60×85 cm
 • 70×100 cm

Pre obdĺžnikové fotografie nasnímané v pomere 3:4 sú k dispozícii nasledovné rozmery rámov:

 • 40×50 cm
 • 55×70 cm
 • 70×90 cm

Pre obdĺžnikové fotografie nasnímané v pomere 9:16 sú k dispozícii nasledovné rozmery rámov:

 • 37×58 cm
 • 46×74 cm
 • 55×90 cm

Pre štvorcové fotografie sú k dispozícii nasledovné rozmery rámov:

 • 40×40 cm
 • 50×50 cm
 • 60×60 cm
 • 70×70 cm

Fotografie nasnímané s iným pomerom strán sa preto musia  s citom voči kompozícii mierne orezať na najvhodnejší z vyššie uvedených pomerov. Ak si orezanie nespravíte sami, navrhne Vám ho konfigurátor.

Individuálne rozmery rámov:

Ak Vám nevyhovuje vyššie uvedený zoznam rozmerov rámov, tak Vám vieme dodať rám akejkoľvek veľkosti a to nasledovne:

 • v rozmedzí od 31 cm do 100 cm pre dlhšiu stranu a súčasne od 30 cm do 70 cm pre kratšiu stranu pre diela v tvare obdĺžnika
 • v rozmedzí od 30 cm do 70 cm pre diela v tvare štvorca.

Keďže individuálne rozmery nie je možné zadávať v konfigurátore, odporúčame postupovať v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

Vnímanie odtieňov farieb rámových profilov a paspárt vo vzorkovníkoch zodpovedá dennému svetlu a ich jas jeho intenzite.

Výsledný farebný efekt rámovaného diela vo Vašom interiéri sa však môže odlišovať od predlohy vo vzorkovníku. Je to spôsobené inou než dennou farbou svetla, jeho rozdielnou intenzitou, smerom a uhlom jeho dopadu.

*****

Výslednú cenu fotoobrazu v závislosti na jeho prevedení a druhu rámu zistíte po zadaní požadovaných údajov do konfigurátora fotoobrazov.

Avšak skôr, než tak učiníte, Vám dávame do pozornosti nami ponúkané tlačové médiá.

Pozn.: akékoľvek iné požiadavky, ktoré nie sú v technických alebo kreatívnych možnostiach konfigurátora odporúčame riešiť individuálne v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

Upozornenie: Pred tlačou na fine art papiere vyšších cenových kategórií a veľké formáty sa na požiadanie môže vytlačiť kontrolný výtlačok malého formátu na zodpovedajúci lacnejší prémiový papier. Ak kontrolný výtlačok nie je požadovaný, dodatočné reklamácie na kvalitu tlače nebudú akceptované.

Fotografia vytlačená na Vami zvolené plátno  získava nádych maľby, pričom bočné hrany obrazu nezostanú „holé“, ale budú potlačené zrkadlením motívu. Z motívu teda nestratíte nič. Na samonosnom vnútornom klinovom ráme ju môžete priamo zavesiť na stenu:Druhou možnosťou je vložiť ju do niektorého z hliníkových alebo drevených profilov na to určených a získať tak atraktívne vyzerajúce dielo s vonkajším rámom. Dokonca je možné použiť “rámovanie s tieňovou štrbinou”. Pri ňom je medzi plátnom a vonkajším rámom zámerne vytvorená niekoľko milimetrová štrbina po celom obvode, ktorá vytvorí zaujímavý optický efekt:

Tento druh rámovania robíme až po dohode s Vami.

Po dohode je taktiež možné vytvoriť viacdielny fotoobraz.

Vonkajšie rámy majú vlastný závesný systém. Výber vhodných profilov na vonkajšie rámovanie pláten je vo vzorkovníkoch hliníkových alebo drevených rámov Nielsen. Automaticky Vám ho ponúkne i konfigurátor fotoobrazov v prípade, že si zvolíte „fotografiu na plátne rámovanú“.

 

Plátno pred napnutím na vnútorný rám lakujeme ochranným lakom Hahnemühle. Lakovanie zvýši odolnosť voči vode, vlhkosti, poškriabaniu a praskaniu pri napínaní na rám.

Rozmery  ponúkané konfigurátorom:

Sú odvodené od pomerov dĺžok strán bežných fotografií a slúžia na zjednodušenie procesu tvorby Vášho fotoobrazu. Za rozmer sa pritom považuje veľkosť vonkajších obrysov vnútorného rámu. Ak bude mať dielo i vonkajší rám, tak jeho rozmer bude nepatrne väčší než vnútorný rám. V prípade potreby zväčšený o veľkosť tieňovej štrbiny.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 2:3 ponúkame nasledovné rozmery vnútorných rámov:

 • 20×30 cm
 • 30×45 cm
 • 40×60 cm
 • 50×75 cm.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 3:4 ponúkame nasledovné rozmery vnútorných rámov:

 • 30×40 cm
 • 45×60 cm

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 9:16 ponúkame nasledovné rozmery vnútorných rámov:

 • 27×48 cm
 • 36×64 cm
 • 45×80 cm

Pre štvorcové fotografie ponúkame nasledovné rozmery vnútorných rámov:

 • 30×30 cm
 • 40×40 cm
 • 50×50 cm.

Fotografie nasnímané s iným pomerom strán sa preto musia s citom voči kompozícii mierne orezať na najvhodnejší z vyššie uvedených pomerov. Ak si orezanie nespravíte sami, navrhne Vám ho konfigurátor.

Individuálne rozmery:

Ak Vám nevyhovuje vyššie uvedený zoznam rozmerov vnútorných rámov, tak Vám vieme dodať rám akejkoľvek veľkosti a to nasledovne:

 • v rozmedzí od 21 cm do 90 cm pre dlhšiu stranu a súčasne od 20 cm do 50 cm pre kratšiu stranu pre diela v tvare obdĺžnika
 • v rozmedzí od 30 cm do 50 cm pre diela v tvare štvorca.

Keďže individuálne rozmery nie je možné zadávať v konfigurátore, odporúčame postupovať v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

*****

Výslednú cenu fotoobrazu na plátne v závislosti na jeho prevedení zistíte po zadaní požadovaných údajov do konfigurátora fotoobrazov.

Avšak skôr, než tak učiníte, Vám dávame do pozornosti nami ponúkané plátna .

Pozn.: akékoľvek iné požiadavky, ktoré nie sú v technických alebo kreatívnych možnostiach konfigurátora odporúčame riešiť individuálne v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

Fotografiu na doske v zmysle nižšie uvedeného popisu vrátane laminácie predpokladáme dodávať od 1.5.2024. Ďakujeme za pochopenie.

Vytlačenú fotografiu je možné technológiou na to určenou nalepiť na vhodnú podkladovú dosku. Tento proces sa nazýva kašírovanie.

Ak má byť fotografia v modernom minimalistiskom prevedení, tak ju kašírujeme na hliníkovú kompozitnú dosku. Vtedy je bez vonkajšieho rámu a má vlastný závesný profilový systém. Ten ju zároveň elegantne odsadzuje od steny. Je stabilná a neprehýba sa. Z boku je vždy vidieť vnútorná štruktúra dosky:

Ak má byť fotografia v klasickom prevedení s vonkajším rámom, tak ju kašírujeme na ľahkú penovú  dosku a následne vložíme do Vami zvoleného hliníkového alebo dreveného rámu Nielsen.  Rám má vlastný závesný systém.

Po dohode je taktiež možné vytvoriť viacdielny fotoobraz.

Fotografiu je pred kašírovaním možné aj zalaminovať. Podľa zvolenej laminačnej fólie potom nadobudne niektorý z nasledovných vzhľadov:

 • matný
 • polomatný hladký
 • polomatný perličkový
 • lesklý
 • ultralesklý
 • ako plátno.

Laminácia chráni výtlačok voči vlhkosti, poškriabaniu a UV žiareniu. Z našich tlačových médií laminujeme výhradne Fomei Collection Chrome film 215.

Fotografiu nakašírovanú na doske nikdy nekryjeme ani sklom ani plexisklom, nakoľko by prišlo k jej priamemu styku s krytím. Nekryté nelaminované fotografie na matných papieroch sú ale pomerne citlivé na mechanické poškodenie. Preto ich pred kašírovaním na požiadanie lakujeme ochranným lakom Hahnemühle. Lakovanie zároveň zvýši odolnosť voči vlhkosti a UV žiareniu.

Rozmery ponúkané konfigurátorom:

Sú odvodené od pomerov dĺžok strán bežných fotografií a slúžia na zjednodušenie procesu tvorby Vášho fotoobrazu. Za rozmer sa pritom považuje veľkosť vonkajších obrysov dosky. Ak bude mať dielo i vonkajší rám, tak jeho rozmer bude rovnaký.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 2:3 ponúkame nasledovné rozmery dosiek:

 • 30×45 cm
 • 40×60 cm
 • 50×75 cm
 • 60×90 cm.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 3:4 ponúkame nasledovné rozmery dosiek:

 • 30×40 cm
 • 45×60 cm
 • 60×80 cm.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 9:16 ponúkame nasledovné rozmery dosiek:

 • 27×48 cm
 • 36×64 cm
 • 45×80 cm.

Pre štvorcové fotografie ponúkame nasledovné rozmery dosiek:

 • 30×30 cm
 • 40×40 cm
 • 50×50 cm
 • 60×60 cm.

Fotografie nasnímané s iným pomerom strán sa preto musia s citom voči kompozícii mierne orezať na najvhodnejší z vyššie uvedených pomerov. Ak si orezanie nespravíte sami, navrhne Vám ho konfigurátor fotoobrazov.

Následne Vám v závislosti na Vašich ďalších voľbách vypočíta výslednú cenu fotoobrazu.

Individuálne rozmery vonkajších rámov:

Ak Vám nevyhovuje vyššie uvedený zoznam rozmerov dosiek pre diela s vonkajším rámom, tak Vám vieme dodať dosku a rám akejkoľvek veľkosti a to nasledovne:

 • v rozmedzí od 30 cm do 90 cm pre diela v tvare obdĺžnika
 • v rozmedzí od 30 cm do 60 cm pre diela v tvare štvorca.

Individuálne rozmery však nie je možné zadávať v konfigurátore a preto odporúčame postupovať v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

*****

Avšak skôr, než tak učiníte, Vám dávame do pozornosti nami ponúkané  tlačové médiá.

Pozn.: akékoľvek iné požiadavky, ktoré nie sú v technických alebo kreatívnych možnostiach konfigurátora odporúčame riešiť individuálne v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

Upozornenie: Pred tlačou na fine art papiere vyšších cenových kategórií a veľké formáty sa na požiadanie môže vytlačiť kontrolný výtlačok malého formátu na zodpovedajúci lacnejší prémiový papier. Ak kontrolný výtlačok nie je požadovaný, dodatočné reklamácie na kvalitu tlače nebudú akceptované.

Fotografiu pod akrylátovým sklom v zmysle nižšie uvedeného popisu predpokladáme dodávať od 1.5.2024. Ďakujeme za pochopenie.

Fotografia pod akrylátovým sklom predstavuje luxusný variant fotoobrazu, ktorý sa hodí hlavne do moderných interiérov. Niekedy sa označuje aj ako „FaceMount“.

Samotný výtlačok je pomerne náročným postupom vlepený medzi dve dosky. Lícna doska je tvorená 6 mm akrylátovým sklom, ktoré je dokonale lesklé a hladké zo všetkých pohľadových strán – teda i zboku. To dodáva obrazu a farbám hĺbku  a kontrast. Zadná doska je tvorená brúsenou hliníkovou kompozitnou doskou v podobe nerezu, ktorá zároveň nesie profilový závesný systém a zabezpečuje elegantné odsadenie od steny.

Po dohode je taktiež možné vytvoriť viacdielny fotoobraz.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 2:3 ponúkame nasledovné rozmery:

 • 30×45 cm
 • 40×60 cm
 • 50×75 cm
 • 60×90 cm.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 3:4 ponúkame nasledovné rozmery:

 • 30×40 cm
 • 45×60 cm
 • 60×80 cm.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 9:16 ponúkame nasledovné rozmery:

 • 27×48 cm
 • 36×64 cm
 • 45×80 cm.

Pre štvorcové fotografie ponúkame nasledovné rozmery:

 • 30×30 cm
 • 40×40 cm
 • 50×50 cm
 • 60×60 cm.

Fotografie nasnímané s iným pomerom strán sa preto musia s citom voči kompozícii mierne orezať na najvhodnejší z vyššie uvedených pomerov. Ak si orezanie nespravíte sami, navrhne Vám ho konfigurátor fotoobrazov, ktorý zároveň vypočíta výslednú cenu Vášho fotoobrazu.

SAMOSTATNÁ FOTOGRAFIA

Samostatný výtlačok fotografie na rôzne tlačové médiá je základný „hmotný“ produkt, ktorý Vám môžeme ponúknuť:Ak máte vlastný rám, do ktorého si ju vložíte, fotografia poputuje k Vám domov buď iba ako výtlačok, alebo Vám ju po dohode v zmysle obchodných podmienok (BOD 2) opatríme paspartou s papierovou zadnou doskou:Samostatný výtlačok je možné aj zalaminovať. Podľa zvolenej laminačnej fólie potom nadobudne niektorý z nasledovných vzhľadov:

 • matný
 • polomatný hladký
 • polomatný perličkový
 • lesklý
 • ultralesklý
 • ako plátno:

Laminácia chráni výtlačok voči vlhkosti, poškriabaniu, UV žiareniu a následnej zmene farieb. Z našich tlačových médií laminujeme výhradne Fomei Collection Chrome film 215. (Predpokladáme, že laminácia fotografií bude k dispozícii od 1. 10. 2021. Ďakujeme za pochopenie.)

Výslednú cenu výtlačku fotografie v závislosti na jej prevedení zistíte po zadaní požadovaných údajov do konfigurátora fotoobrazov.

Avšak skôr, než tak učiníte, Vám dávame do pozornosti dostupné formáty  a nami ponúkané tlačové médiá.

Pozn.: akékoľvek požiadavky, ktoré nie sú v technických alebo kreatívnych možnostiach konfigurátora odporúčame riešiť individuálne v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

Upozornenie: Pred tlačou na fine art papiere vyšších cenových kategórií a veľké formáty sa na požiadanie môže vytlačiť kontrolný výtlačok malého formátu na zodpovedajúci lacnejší prémiový papier. Ak kontrolný výtlačok nie je požadovaný, dodatočné reklamácie na kvalitu tlače nebudú akceptované.

FOTOGRAFIA V RÁME

Rám umocňuje estetickú hodnotu fotografie  a zároveň je „spolutvorcom“ jej ochrany.

Do rámu vkladáme buď fotografie bez krytia a pasparty  nakašírované na doske ,  fotografie na plátne, no najčastejšie fotografie s krytím a paspartou vyrobenou z viacvrstvového papiera.

Vzorky hliníkových rámov sú tu.
Vzorky drevených rámov sú tu.
Vzorky paspárt sú tu.

Pasparta v obraze

Pasparta je výsek z paspartovacieho kartónu, pod ktorým je vložená a upevnená fotografia alebo iné dielo.

Správne zvolená a s rámom zosúladená pasparta vedie oko pozorovateľa k fotografii. Rez pasparty je najčastejšie šikmý s uhlom 45° a môže byť biely alebo čierny. Navyše – ak je fotografia krytá vhodným sklom alebo plexisklom – pasparta vytvára v priestore rámu správnu mikroklímu a bráni priamemu styku fotografie a krytia. Štandardná šírka pasparty pre všetky nami ponúkané formáty je približne 5 cm. Výtlačok je v tomto prípade na oboch stranách o 10 cm kratší než rám. S takouto paspartou pracuje i konfigurátor fotoobrazov. Zároveň je symetrická a to buď v tvare štvorca alebo obdĺžnika:

Vo všetkých rozmeroch rámov je však možné inštalovať paspartu s akoukoľvek veľkosťou výseku v tvare obdĺžnika, štvorca, kruhu alebo elipsy. Tomu bude zodpovedať i veľkosť výtlačku:

Výtvarnú hodnotu diela možno umocniť použitím viacerých paspárt rôznej farby v jednom ráme:

Rovnako i paspartou s viacerými výrezmi:

Alebo je možné dodať “dvojfarebný rám” z toho istého profilu a vytvoriť tak pri vhodnom výbere farieb atraktívne vyzerajúce rámovanie. Pri ňom je obvykle jedna zvislá a jedna vodorovná strana jednej farby, pričom druhá dvojica strán je inej farby. Hodí sa hlavne pre čiernobiele fotografie. Kreatívne poňaté dielo v kontrastných farbách potom môže vyzerať i takto:Taktiež je možné vytvoriť viacdielny fotoobraz.

To však až po dohode s Vami, nakoľko vyššie uvedené typy adjustácií nie sú v kreatívnych možnostiach konfigurátora.

Druhy paspárt

Pasparty ponúkame štandardné (WHITE CORE –  s bielym rezom, BLACK CORE –  s čiernym rezom, WHITE CORE FORMALS – metalické odtiene s bielym rezom) a muzeálne (MSK NATUR – s bielym rezom, ALPHAMAT – špičkové pasparty z alfa-celulózy so snehovo bielym rezom). Štandardné sú ekonomickým variantom a odporúčame ich v kombinácii s prémiovými tlačovými médiami. Ich hrúbka je obvykle okolo 1,4 mm. Sú pH neutrálne, nemajú však garantovanú niekoľko generačnú farebnú stálosť. Muzeálne odporúčame v kombinácii s fine art tlačovými médiami. Ich hrúbka je štandardne tiež okolo 1,4 mm, avšak dodávajú sa aj v hrúbkach až do 3 mm. Majú alkalickú rezervu a garantovanú niekoľkogeneračnú stálosť bez zmeny vlastností. Sú však drahšie a dodávajú sa v podstatne užšej farebnej škále.

Fotografia je pod paspartou buď prilepená špeciálnou lepiacou páskou na podkladový kartón alebo je k pasparte prilepená z jej zadnej strany. Je teda vymeniteľná. Páska i podkladový kartón majú muzeálnu kvalitu.

Krytie obrazov s paspartou

Krytie predstavuje klasický spôsob ochrany paspartovaného diela v interiéri pred škodlivými fyzikálnymi a chemickými vplyvmi. Dielo pod krytím má zároveň dobre vyniknúť bez ohľadu na druh, veľkosť, intenzitu a počet svetelných zdrojov, ktoré sa v jeho okolí môžu vyskytovať. Ideálne krytie má preto prepustiť 100 % svetla a neskresľovať farebné podanie, zablokovať 100 % UV žiarenia a odraziť 0 % svetla. Navyše má byť mechanicky odolné. Také krytie by zároveň bolo v ráme neviditeľné, avšak reálne neexistuje.

V praxi sa používa bežné a cenovo dostupné krytie obyčajným sklom alebo plexisklom.  Obyčajné sklo pritom prepustí cca 91 % svetla, nespráva sa ideálne voči farbám, blokuje menej než cca 30 % UV žiarenia a odrazí cca 8 % svetla, je odolné voči poškriabaniu a ľahko rozbitné. Obyčajné plexisklo prepustí cca 92 % svetla, blokuje až cca 99 % UV žiarenia a odrazí cca 8 % svetla, je pomerne citlivé na poškriabanie, ale odolné voči rozbitiu. Odrazivosť svetla je pritom najdôležitejším faktorom, ktorý subjektívne kazí dojem z diela.

Krytie obyčajným sklom alebo plexisklom preto nie je príliš vhodné ani pre fine art tlačové médiá, pretože okrem vyššie spomenutých odrazov svetla bude takýmto druhom krytia potlačená brilantnosť fotografie daná vzhľadom a štruktúrou luxusného fine art materiálu. Obyčajné sklo preto neponúkame. Riešením je buď kašírovanie na dosku s následným rámovaním bez použitia krytia, alebo použitie niektorého z galerijných skiel. Galerijné sklá majú nízku odrazivosť svetla, vysoký stupeň ochrany pred UV žiarením a v ráme sú takmer neviditeľné. Ich cena je však v porovnaní s obyčajným sklom vyššia. Tým viac, čím viac sa vlastnosťami približujú vyššie spomenutému ideálu.

V našej štandardnej ponuke je preto okrem 2 mm  hrubého plexiskla aj cenovo dosažiteľné  galerijné sklo 2 mm hrúbky s obchodným označením TG91, ktoré prepustí cca 91 % svetla, blokuje cca 45 % UV žiarenia a odrazí cca 2 % svetla. Je vhodné na krytie diel, ktoré nie sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu.  Sklo TG91 sa udržuje bežným spôsobom, nesmú sa však používať fluoridy a hydroxidy.

 

Na vlastné oči ho môžete „takmer vidieť“ v našom ateliéri. (od 1. 10. 2021 – ďakujeme za pochopenie)

Obrazové rámy

Rámy ponúkame  hliníkové alebo drevené renomovanej značky NIELSEN. Všetky rámy majú vlastný závesný systém.

Rozmery rámov ponúkané konfigurátorom:

Sú odvodené od pomerov dĺžok strán bežných fotografií a slúžia na zjednodušenie procesu tvorby Vášho fotoobrazu. Za rozmer rámu sa pritom považuje veľkosť jeho zadnej dosky.

Pre obdĺžnikové fotografie nasnímané v pomere 2:3 sú k dispozícii nasledovné rozmery rámov:

 • 30×40 cm
 • 40×55 cm
 • 50×70 cm
 • 60×85 cm
 • 70×100 cm

Pre obdĺžnikové fotografie nasnímané v pomere 3:4 sú k dispozícii nasledovné rozmery rámov:

 • 40×50 cm
 • 55×70 cm
 • 70×90 cm

Pre obdĺžnikové fotografie nasnímané v pomere 9:16 sú k dispozícii nasledovné rozmery rámov:

 • 37×58 cm
 • 46×74 cm
 • 55×90 cm

Pre štvorcové fotografie sú k dispozícii nasledovné rozmery rámov:

 • 40×40 cm
 • 50×50 cm
 • 60×60 cm
 • 70×70 cm

Fotografie nasnímané s iným pomerom strán sa preto musia  s citom voči kompozícii mierne orezať na najvhodnejší z vyššie uvedených pomerov. Ak si orezanie nespravíte sami, navrhne Vám ho konfigurátor.

Individuálne rozmery rámov:

Ak Vám nevyhovuje vyššie uvedený zoznam rozmerov rámov, tak Vám vieme dodať rám akejkoľvek veľkosti a to nasledovne:

 • v rozmedzí od 31 cm do 100 cm pre dlhšiu stranu a súčasne od 30 cm do 70 cm pre kratšiu stranu pre diela v tvare obdĺžnika
 • v rozmedzí od 30 cm do 70 cm pre diela v tvare štvorca.

Keďže individuálne rozmery nie je možné zadávať v konfigurátore, odporúčame postupovať v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

Vnímanie odtieňov farieb rámových profilov a paspárt vo vzorkovníkoch zodpovedá dennému svetlu a ich jas jeho intenzite.

Výsledný farebný efekt rámovaného diela vo Vašom interiéri sa však môže odlišovať od predlohy vo vzorkovníku. Je to spôsobené inou než dennou farbou svetla, jeho rozdielnou intenzitou, smerom a uhlom jeho dopadu.

*****

Výslednú cenu fotoobrazu v závislosti na jeho prevedení a druhu rámu zistíte po zadaní požadovaných údajov do konfigurátora fotoobrazov.

Avšak skôr, než tak učiníte, Vám dávame do pozornosti nami ponúkané tlačové médiá.

Pozn.: akékoľvek iné požiadavky, ktoré nie sú v technických alebo kreatívnych možnostiach konfigurátora odporúčame riešiť individuálne v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

Upozornenie: Pred tlačou na fine art papiere vyšších cenových kategórií a veľké formáty sa na požiadanie môže vytlačiť kontrolný výtlačok malého formátu na zodpovedajúci lacnejší prémiový papier. Ak kontrolný výtlačok nie je požadovaný, dodatočné reklamácie na kvalitu tlače nebudú akceptované.

FOTOGRAFIA NA PLÁTNE

Fotografia vytlačená na Vami zvolené plátno  získava nádych maľby, pričom bočné hrany obrazu nezostanú „holé“, ale budú potlačené zrkadlením motívu. Z motívu teda nestratíte nič. Na samonosnom vnútornom klinovom ráme ju môžete priamo zavesiť na stenu:Druhou možnosťou je vložiť ju do niektorého z hliníkových alebo drevených profilov na to určených a získať tak atraktívne vyzerajúce dielo s vonkajším rámom. Dokonca je možné použiť “rámovanie s tieňovou štrbinou”. Pri ňom je medzi plátnom a vonkajším rámom zámerne vytvorená niekoľko milimetrová štrbina po celom obvode, ktorá vytvorí zaujímavý optický efekt:

Tento druh rámovania robíme až po dohode s Vami.

Po dohode je taktiež možné vytvoriť viacdielny fotoobraz.

Vonkajšie rámy majú vlastný závesný systém. Výber vhodných profilov na vonkajšie rámovanie pláten je vo vzorkovníkoch hliníkových alebo drevených rámov Nielsen. Automaticky Vám ho ponúkne i konfigurátor fotoobrazov v prípade, že si zvolíte „fotografiu na plátne rámovanú“.

 

Plátno pred napnutím na vnútorný rám lakujeme ochranným lakom Hahnemühle. Lakovanie zvýši odolnosť voči vode, vlhkosti, poškriabaniu a praskaniu pri napínaní na rám.

Rozmery  ponúkané konfigurátorom:

Sú odvodené od pomerov dĺžok strán bežných fotografií a slúžia na zjednodušenie procesu tvorby Vášho fotoobrazu. Za rozmer sa pritom považuje veľkosť vonkajších obrysov vnútorného rámu. Ak bude mať dielo i vonkajší rám, tak jeho rozmer bude nepatrne väčší než vnútorný rám. V prípade potreby zväčšený o veľkosť tieňovej štrbiny.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 2:3 ponúkame nasledovné rozmery vnútorných rámov:

 • 20×30 cm
 • 30×45 cm
 • 40×60 cm
 • 50×75 cm.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 3:4 ponúkame nasledovné rozmery vnútorných rámov:

 • 30×40 cm
 • 45×60 cm

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 9:16 ponúkame nasledovné rozmery vnútorných rámov:

 • 27×48 cm
 • 36×64 cm
 • 45×80 cm

Pre štvorcové fotografie ponúkame nasledovné rozmery vnútorných rámov:

 • 30×30 cm
 • 40×40 cm
 • 50×50 cm.

Fotografie nasnímané s iným pomerom strán sa preto musia s citom voči kompozícii mierne orezať na najvhodnejší z vyššie uvedených pomerov. Ak si orezanie nespravíte sami, navrhne Vám ho konfigurátor.

Individuálne rozmery:

Ak Vám nevyhovuje vyššie uvedený zoznam rozmerov vnútorných rámov, tak Vám vieme dodať rám akejkoľvek veľkosti a to nasledovne:

 • v rozmedzí od 21 cm do 90 cm pre dlhšiu stranu a súčasne od 20 cm do 50 cm pre kratšiu stranu pre diela v tvare obdĺžnika
 • v rozmedzí od 30 cm do 50 cm pre diela v tvare štvorca.

Keďže individuálne rozmery nie je možné zadávať v konfigurátore, odporúčame postupovať v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

*****

Výslednú cenu fotoobrazu na plátne v závislosti na jeho prevedení zistíte po zadaní požadovaných údajov do konfigurátora fotoobrazov.

Avšak skôr, než tak učiníte, Vám dávame do pozornosti nami ponúkané plátna .

Pozn.: akékoľvek iné požiadavky, ktoré nie sú v technických alebo kreatívnych možnostiach konfigurátora odporúčame riešiť individuálne v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

FOTOGRAFIA NA DOSKE

Fotografiu na doske v zmysle nižšie uvedeného popisu vrátane laminácie predpokladáme dodávať od 1.5.2024. Ďakujeme za pochopenie.

Vytlačenú fotografiu je možné technológiou na to určenou nalepiť na vhodnú podkladovú dosku. Tento proces sa nazýva kašírovanie.

Ak má byť fotografia v modernom minimalistiskom prevedení, tak ju kašírujeme na hliníkovú kompozitnú dosku. Vtedy je bez vonkajšieho rámu a má vlastný závesný profilový systém. Ten ju zároveň elegantne odsadzuje od steny. Je stabilná a neprehýba sa. Z boku je vždy vidieť vnútorná štruktúra dosky:

Ak má byť fotografia v klasickom prevedení s vonkajším rámom, tak ju kašírujeme na ľahkú penovú  dosku a následne vložíme do Vami zvoleného hliníkového alebo dreveného rámu Nielsen.  Rám má vlastný závesný systém.

Po dohode je taktiež možné vytvoriť viacdielny fotoobraz.

Fotografiu je pred kašírovaním možné aj zalaminovať. Podľa zvolenej laminačnej fólie potom nadobudne niektorý z nasledovných vzhľadov:

 • matný
 • polomatný hladký
 • polomatný perličkový
 • lesklý
 • ultralesklý
 • ako plátno.

Laminácia chráni výtlačok voči vlhkosti, poškriabaniu a UV žiareniu. Z našich tlačových médií laminujeme výhradne Fomei Collection Chrome film 215.

Fotografiu nakašírovanú na doske nikdy nekryjeme ani sklom ani plexisklom, nakoľko by prišlo k jej priamemu styku s krytím. Nekryté nelaminované fotografie na matných papieroch sú ale pomerne citlivé na mechanické poškodenie. Preto ich pred kašírovaním na požiadanie lakujeme ochranným lakom Hahnemühle. Lakovanie zároveň zvýši odolnosť voči vlhkosti a UV žiareniu.

Rozmery ponúkané konfigurátorom:

Sú odvodené od pomerov dĺžok strán bežných fotografií a slúžia na zjednodušenie procesu tvorby Vášho fotoobrazu. Za rozmer sa pritom považuje veľkosť vonkajších obrysov dosky. Ak bude mať dielo i vonkajší rám, tak jeho rozmer bude rovnaký.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 2:3 ponúkame nasledovné rozmery dosiek:

 • 30×45 cm
 • 40×60 cm
 • 50×75 cm
 • 60×90 cm.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 3:4 ponúkame nasledovné rozmery dosiek:

 • 30×40 cm
 • 45×60 cm
 • 60×80 cm.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 9:16 ponúkame nasledovné rozmery dosiek:

 • 27×48 cm
 • 36×64 cm
 • 45×80 cm.

Pre štvorcové fotografie ponúkame nasledovné rozmery dosiek:

 • 30×30 cm
 • 40×40 cm
 • 50×50 cm
 • 60×60 cm.

Fotografie nasnímané s iným pomerom strán sa preto musia s citom voči kompozícii mierne orezať na najvhodnejší z vyššie uvedených pomerov. Ak si orezanie nespravíte sami, navrhne Vám ho konfigurátor fotoobrazov.

Následne Vám v závislosti na Vašich ďalších voľbách vypočíta výslednú cenu fotoobrazu.

Individuálne rozmery vonkajších rámov:

Ak Vám nevyhovuje vyššie uvedený zoznam rozmerov dosiek pre diela s vonkajším rámom, tak Vám vieme dodať dosku a rám akejkoľvek veľkosti a to nasledovne:

 • v rozmedzí od 30 cm do 90 cm pre diela v tvare obdĺžnika
 • v rozmedzí od 30 cm do 60 cm pre diela v tvare štvorca.

Individuálne rozmery však nie je možné zadávať v konfigurátore a preto odporúčame postupovať v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

*****

Avšak skôr, než tak učiníte, Vám dávame do pozornosti nami ponúkané  tlačové médiá.

Pozn.: akékoľvek iné požiadavky, ktoré nie sú v technických alebo kreatívnych možnostiach konfigurátora odporúčame riešiť individuálne v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

Upozornenie: Pred tlačou na fine art papiere vyšších cenových kategórií a veľké formáty sa na požiadanie môže vytlačiť kontrolný výtlačok malého formátu na zodpovedajúci lacnejší prémiový papier. Ak kontrolný výtlačok nie je požadovaný, dodatočné reklamácie na kvalitu tlače nebudú akceptované.

FOTOGRAFIA POD AKRYLÁTOVÝM SKLOM

Fotografiu pod akrylátovým sklom v zmysle nižšie uvedeného popisu predpokladáme dodávať od 1.5.2024. Ďakujeme za pochopenie.

Fotografia pod akrylátovým sklom predstavuje luxusný variant fotoobrazu, ktorý sa hodí hlavne do moderných interiérov. Niekedy sa označuje aj ako „FaceMount“.

Samotný výtlačok je pomerne náročným postupom vlepený medzi dve dosky. Lícna doska je tvorená 6 mm akrylátovým sklom, ktoré je dokonale lesklé a hladké zo všetkých pohľadových strán – teda i zboku. To dodáva obrazu a farbám hĺbku  a kontrast. Zadná doska je tvorená brúsenou hliníkovou kompozitnou doskou v podobe nerezu, ktorá zároveň nesie profilový závesný systém a zabezpečuje elegantné odsadenie od steny.

Po dohode je taktiež možné vytvoriť viacdielny fotoobraz.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 2:3 ponúkame nasledovné rozmery:

 • 30×45 cm
 • 40×60 cm
 • 50×75 cm
 • 60×90 cm.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 3:4 ponúkame nasledovné rozmery:

 • 30×40 cm
 • 45×60 cm
 • 60×80 cm.

Pre obdĺžnikové fotografie s pomerom strán 9:16 ponúkame nasledovné rozmery:

 • 27×48 cm
 • 36×64 cm
 • 45×80 cm.

Pre štvorcové fotografie ponúkame nasledovné rozmery:

 • 30×30 cm
 • 40×40 cm
 • 50×50 cm
 • 60×60 cm.

Fotografie nasnímané s iným pomerom strán sa preto musia s citom voči kompozícii mierne orezať na najvhodnejší z vyššie uvedených pomerov. Ak si orezanie nespravíte sami, navrhne Vám ho konfigurátor fotoobrazov, ktorý zároveň vypočíta výslednú cenu Vášho fotoobrazu.