Fotografia v ráme

Rám umocňuje estetickú hodnotu fotografie  a zároveň je „spolutvorcom“ jej ochrany.

Do rámu vkladáme buď fotografie bez krytia a pasparty  nakašírované na doske ,  fotografie na plátne, no najčastejšie fotografie s krytím a paspartou vyrobenou z viacvrstvového papiera.

Vzorky hliníkových rámov sú tu.
Vzorky drevených rámov sú tu.
Vzorky paspárt sú tu.

Pasparta v obraze

Pasparta je výsek z paspartovacieho kartónu, pod ktorým je vložená a upevnená fotografia alebo iné dielo.

Správne zvolená a s rámom zosúladená pasparta vedie oko pozorovateľa k fotografii. Rez pasparty je najčastejšie šikmý s uhlom 45° a môže byť biely alebo čierny. Navyše – ak je fotografia krytá vhodným sklom alebo plexisklom – pasparta vytvára v priestore rámu správnu mikroklímu a bráni priamemu styku fotografie a krytia. Štandardná šírka pasparty pre všetky nami ponúkané formáty je približne 5 cm. Výtlačok je v tomto prípade na oboch stranách o 10 cm kratší než rám. S takouto paspartou pracuje i konfigurátor fotoobrazov. Zároveň je symetrická a to buď v tvare štvorca alebo obdĺžnika:

Vo všetkých rozmeroch rámov je však možné inštalovať paspartu s akoukoľvek veľkosťou výseku v tvare obdĺžnika, štvorca, kruhu alebo elipsy. Tomu bude zodpovedať i veľkosť výtlačku:

Výtvarnú hodnotu diela možno umocniť použitím viacerých paspárt rôznej farby v jednom ráme:

Rovnako i paspartou s viacerými výrezmi:

Alebo je možné dodať “dvojfarebný rám” z toho istého profilu a vytvoriť tak pri vhodnom výbere farieb atraktívne vyzerajúce rámovanie. Pri ňom je obvykle jedna zvislá a jedna vodorovná strana jednej farby, pričom druhá dvojica strán je inej farby. Hodí sa hlavne pre čiernobiele fotografie. Kreatívne poňaté dielo v kontrastných farbách potom môže vyzerať i takto:Taktiež je možné vytvoriť viacdielny fotoobraz.

To však až po dohode s Vami, nakoľko vyššie uvedené typy adjustácií nie sú v kreatívnych možnostiach konfigurátora.

Druhy paspárt

Pasparty ponúkame štandardné (WHITE CORE –  s bielym rezom, BLACK CORE –  s čiernym rezom, WHITE CORE FORMALS – metalické odtiene s bielym rezom) a muzeálne (MSK NATUR – s bielym rezom, ALPHAMAT – špičkové pasparty z alfa-celulózy so snehovo bielym rezom). Štandardné sú ekonomickým variantom a odporúčame ich v kombinácii s prémiovými tlačovými médiami. Ich hrúbka je obvykle okolo 1,4 mm. Sú pH neutrálne, nemajú však garantovanú niekoľko generačnú farebnú stálosť. Muzeálne odporúčame v kombinácii s fine art tlačovými médiami. Ich hrúbka je štandardne tiež okolo 1,4 mm, avšak dodávajú sa aj v hrúbkach až do 3 mm. Majú alkalickú rezervu a garantovanú niekoľkogeneračnú stálosť bez zmeny vlastností. Sú však drahšie a dodávajú sa v podstatne užšej farebnej škále.

Fotografia je pod paspartou buď prilepená špeciálnou lepiacou páskou na podkladový kartón alebo je k pasparte prilepená z jej zadnej strany. Je teda vymeniteľná. Páska i podkladový kartón majú muzeálnu kvalitu.

Krytie obrazov s paspartou

Krytie predstavuje klasický spôsob ochrany paspartovaného diela v interiéri pred škodlivými fyzikálnymi a chemickými vplyvmi. Dielo pod krytím má zároveň dobre vyniknúť bez ohľadu na druh, veľkosť, intenzitu a počet svetelných zdrojov, ktoré sa v jeho okolí môžu vyskytovať. Ideálne krytie má preto prepustiť 100 % svetla a neskresľovať farebné podanie, zablokovať 100 % UV žiarenia a odraziť 0 % svetla. Navyše má byť mechanicky odolné. Také krytie by zároveň bolo v ráme neviditeľné, avšak reálne neexistuje.

V praxi sa používa bežné a cenovo dostupné krytie obyčajným sklom alebo plexisklom.  Obyčajné sklo pritom prepustí cca 91 % svetla, nespráva sa ideálne voči farbám, blokuje menej než cca 30 % UV žiarenia a odrazí cca 8 % svetla, je odolné voči poškriabaniu a ľahko rozbitné. Obyčajné plexisklo prepustí cca 92 % svetla, blokuje až cca 99 % UV žiarenia a odrazí cca 8 % svetla, je pomerne citlivé na poškriabanie, ale odolné voči rozbitiu. Odrazivosť svetla je pritom najdôležitejším faktorom, ktorý subjektívne kazí dojem z diela.

Krytie obyčajným sklom alebo plexisklom preto nie je príliš vhodné ani pre fine art tlačové médiá, pretože okrem vyššie spomenutých odrazov svetla bude takýmto druhom krytia potlačená brilantnosť fotografie daná vzhľadom a štruktúrou luxusného fine art materiálu. Obyčajné sklo preto neponúkame. Riešením je buď kašírovanie na dosku s následným rámovaním bez použitia krytia, alebo použitie niektorého z galerijných skiel. Galerijné sklá majú nízku odrazivosť svetla, vysoký stupeň ochrany pred UV žiarením a v ráme sú takmer neviditeľné. Ich cena je však v porovnaní s obyčajným sklom vyššia. Tým viac, čím viac sa vlastnosťami približujú vyššie spomenutému ideálu.

V našej štandardnej ponuke je preto okrem 2 mm  hrubého plexiskla aj cenovo dosažiteľné  galerijné sklo 2 mm hrúbky s obchodným označením TG91, ktoré prepustí cca 91 % svetla, blokuje cca 45 % UV žiarenia a odrazí cca 2 % svetla. Je vhodné na krytie diel, ktoré nie sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu.  Sklo TG91 sa udržuje bežným spôsobom, nesmú sa však používať fluoridy a hydroxidy.

 

Na vlastné oči ho môžete „takmer vidieť“ v našom ateliéri. (od 1. 12. 2020 – ďakujeme za pochopenie)

Obrazové rámy

Rámy ponúkame  hliníkové alebo drevené renomovanej značky NIELSEN. Všetky rámy majú vlastný závesný systém.

Rozmery rámov ponúkané konfigurátorom:

Sú odvodené od pomerov dĺžok strán bežných fotografií a slúžia na zjednodušenie procesu tvorby Vášho fotoobrazu. Za rozmer rámu sa pritom považuje veľkosť jeho zadnej dosky.

Pre obdĺžnikové fotografie nasnímané v pomere 2:3 sú k dispozícii nasledovné rozmery rámov:

 • 30×40 cm
 • 40×55 cm
 • 50×70 cm
 • 60×85 cm
 • 70×100 cm

Pre obdĺžnikové fotografie nasnímané v pomere 3:4 sú k dispozícii nasledovné rozmery rámov:

 • 40×50 cm
 • 55×70 cm
 • 70×90 cm

Pre obdĺžnikové fotografie nasnímané v pomere 9:16 sú k dispozícii nasledovné rozmery rámov:

 • 37×58 cm
 • 46×74 cm
 • 55×90 cm

Pre štvorcové fotografie sú k dispozícii nasledovné rozmery rámov:

 • 40×40 cm
 • 50×50 cm
 • 60×60 cm
 • 70×70 cm

Fotografie nasnímané s iným pomerom strán sa preto musia  s citom voči kompozícii mierne orezať na najvhodnejší z vyššie uvedených pomerov. Ak si orezanie nespravíte sami, navrhne Vám ho konfigurátor.

Individuálne rozmery rámov:

Ak Vám nevyhovuje vyššie uvedený zoznam rozmerov rámov, tak Vám vieme dodať rám akejkoľvek veľkosti a to nasledovne:

 • v rozmedzí od 31 cm do 100 cm pre dlhšiu stranu a súčasne od 30 cm do 70 cm pre kratšiu stranu pre diela v tvare obdĺžnika
 • v rozmedzí od 30 cm do 70 cm pre diela v tvare štvorca.

Keďže individuálne rozmery nie je možné zadávať v konfigurátore, odporúčame postupovať v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

Vnímanie odtieňov farieb rámových profilov a paspárt vo vzorkovníkoch zodpovedá dennému svetlu a ich jas jeho intenzite.

Výsledný farebný efekt rámovaného diela vo Vašom interiéri sa však môže odlišovať od predlohy vo vzorkovníku. Je to spôsobené inou než dennou farbou svetla, jeho rozdielnou intenzitou, smerom a uhlom jeho dopadu.

*****

Výslednú cenu fotoobrazu v závislosti na jeho prevedení a druhu rámu zistíte po zadaní požadovaných údajov do konfigurátora fotoobrazov.

Avšak skôr, než tak učiníte, Vám dávame do pozornosti nami ponúkané tlačové médiá.

Pozn.: akékoľvek iné požiadavky, ktoré nie sú v technických alebo kreatívnych možnostiach konfigurátora odporúčame riešiť individuálne v zmysle obchodných podmienok (BOD 2).

Upozornenie: Pred tlačou na fine art papiere vyšších cenových kategórií a veľké formáty sa na požiadanie môže vytlačiť kontrolný výtlačok malého formátu na zodpovedajúci lacnejší prémiový papier. Ak kontrolný výtlačok nie je požadovaný, dodatočné reklamácie na kvalitu tlače nebudú akceptované.